Hanka: NF si s každým hraje jinak

Jmenuji se Hanka, je mi 60 let a mám neurofibromatózu 1. typu (NF1).

Když se dnes ohlížím zpátky, vlastně mě překvapuje, že na mou diagnózu nikdo nepřišel mnohem dřív. Jako dítě jsem měla typické kožní projevy – café-au-lait skvrny i pigmentace v podpaží a tříslech – ale nikdo jim nepřikládal význam. Rodiče o neurofibromatóze nikdy neslyšeli a ani dětská lékařka si ničeho nevšimla.

Dětství jsem měla v zásadě hezké a bez větších zdravotních komplikací. Žila jsem úplně normální život. Neurofibromatóza pro mě tehdy neexistovala – protože jsme o ní jednoduše nevěděli.

A tak jsem dospěla, chodila na zábavy, užívala si mládí, poznala svého manžela a založili jsme rodinu.

Právě v těhotenství jsem si začala všímat změn. Objevily se hmatatelné bulky pod kolenem, na zádech a v ohybu lokte. Ani tehdy ale nikoho nenapadlo hledat souvislost.

Narodila se nám dcera a později syn. U dcery jsem si všimla podobných skvrn, jaké jsem měla sama. Ani tehdy to ale nikdo neřešil.

Na diagnózu jsme přišli vlastně náhodou.

Po změně praktického lékaře mě poslali na dermatologii a tam lékařka diagnózu rozpoznala prakticky na první pohled – neurofibromatóza, tehdy označovaná i jako Recklinghausenova choroba.

Byl to šok.

Nevěděla jsem vůbec, co to znamená. Následovala další vyšetření a odeslání do specializované péče v Praze. Když jsem slyšela slovo onkologie, moje první otázka byla jednoduchá:

„Máme rakovinu?“

Pamatuji si ten strach velmi živě.

Tehdy navíc nebylo snadné najít informace. Nebyl internet v podobě, jak ho známe dnes, neexistovaly pacientské skupiny ani komunity. Měla jsem pocit, že jsme s touto nemocí úplně sami.

Nejtěžší pro mě nebyla ani samotná diagnóza, ale strach o dceru.

V pubertě se u ní začaly projevy neurofibromatózy zhoršovat a objevily se neurofibromy. Zároveň jsem sama začala víc chápat, co všechno může tato diagnóza znamenat.

Bylo to období velkého strachu a bezmoci.

Později genetické vyšetření potvrdilo, že se v našem případě jednalo o novou mutaci – rodiče diagnózu neměli.

Velkou změnu přinesl až internet.

Postupně jsem objevila první online komunitu lidí s neurofibromatózou a poprvé zjistila, že v tom nejsme sami. Že podobný příběh žijí další rodiny napříč republikou.

To pro mě bylo nesmírně důležité.

Teprve tehdy jsem naplno viděla, jak rozdílně se může neurofibromatóza projevovat.

U každého jinak. I v jedné rodině.

Já a moje dcera máme stejnou diagnózu, ale její projevy jsou jiné než moje. Můj syn NF nemá.

Právě to je podle mě na neurofibromatóze jedna z nejtěžších věcí – její nepředvídatelnost.

Nikdy přesně nevíte, jakou podobu bude mít.

Dnes jsem ráda, že existují pacientské komunity, možnost sdílet zkušenosti a místa, kde člověk najde informace i podporu.

Protože pocit, že v tom člověk není sám, je někdy možná důležitější než cokoli jiného.

A pokud bych měla něco vzkázat ostatním?

Nezůstávejte na to sami. Sdílení, informace a podpora opravdu pomáhají.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru